Ambulans Kazaları Nasıl Azaltılabilir?

Ambulans kazaları nasıl azaltılabilir konusu, başlı başına günümüz trafiğinin en önemli sorunlarından biridir. Trafik kazaları haberlerinin içinde ambulans adının geçtiği haberlere, artık daha çok rastlanıyor. Bu tip acil sağlık araçları, trafik içinde sürekli hareket halindedirler. Bu tür acil sağlık hizmeti sunan araçlar, yoğun trafik içinde en çok risk taşıyan unsur durumundalar. Ambulans kazaları daha çok, kavşak noktalarında ve emniyet şeritlerinde meydana gelmektedir. Bu tür kazalar yeterince özen ve dikkat göstermeyen diğer araçların, ambulans aracına çarpmaları nedeniyle oluşuyor. Ambulans hizmetleri yönetmeliklerinde, trafikte acil sağlık hizmeti araçlarına yol verme zorunluluğu yoktur. Ancak tepe ve siren lambaları ile ambulans diğer araçlardan geçiş üstünlüğü bulunmaktadır. Bu durumda ambulans hizmeti gerçekleştiren araçlara yol verilirse, bu ilk yardım araçları geçiş üstünlüğü hakkını kazanıyorlar. Ancak araç sürücülerinin yüksek sesle müzik dinlemeleri ve benzeri dikkatsizlikleri nedeniyle, acil sağlık hizmeti araçlarına yol verme konusunda ciddi sorunlar yaşanıyor.

Ambulans kazalarına yol açan ana nedenlerden bir tanesi de, güvenlik şeridini kontrolsüz kullanan araçlardır. Ambulans trafikte yol alırken, şayet içinde bir an önce hastaneye götürülmesi gereken bir hasta bulunabilir. Ambulans hizmeti gerçekleştiren araçların, bir an önce adrese ulaşarak hasta ya da yaralıya müdahale etmesi gereken durumlar olabiliyor. Acil sağlık hizmeti sunan araçlar, bu tarz durumlarda güvenlik şeritlerini kullanmak zorunda kalıyor. Ancak bazı sürücüler, güvenlik şeritlerinden araç gelip gelmediklerine dikkat etmeden, bu özel alanları ihlal ediyor. Ambulans araçları seyir halinde iken, güvenlik şeridi yakınlarında kaza yapmalarına neden oluyorlar.

Sık sık yaşanan ambulans kazaları nedenlerinden bir başkası ise, ambulans araçlarının yol isteyerek trafikte bulundukları zamanlarda, ambulans aracının açtığı yolu kullanmaktır. Trafikte zaman kazanmak isteyen kimi sürücüler, ambulans araçlarını çok yakından takip ediyorlar. Ambulans hizmetlerinde bu tür acil sağlık durumlarında, aracının bu şekilde çok yakın takip edilmesi yanlıştır. Ambulans aracının ani yavaşlaması ya da ambulans aracının ani frenleri sonrasında, ambulans aracının arkasından gelen aracın, acil sağlık hizmeti sunan araçlarına çarpması ile üzücü kazalar olabiliyor.

Neler Yapılmalı?

Son olarak ambulans sürücülerinin özellikle metropol kentlerde, ileri sürüş teknikleri eğitimleri almaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra ambulans sürüş tekniklerini içeren eğitimler aldıktan sonra, görevlerine başlamasının önemine işaret etmek gerekiyor. Ambulans sürücülüğü ortalama bir sürücülükten çok daha fazla özen ve ustalık gerektiren bir sürücülük modelidir. Hem kamu ambulans aracında hem de özel ambulans şirketleri grubunda yer alan ambulans araçlarında görev yapacak ambulans sürücülerinin, mutlaka iyi bir eğitimden geçirilmesi gerekmektedir. Ambulans sürücülerinin aldıkları eğitimlerin ve ambulans sürüş kapasitelerinin sıkça ve etkili bir biçimde denetlenmesi gerekiyor.

Baran ambulans olarak tüm sürücülerimizi düzenli olarak sürüş ve mesleki eğitimlerden geçirmekteyiz. İstanbul ambulans firmaları olarak, trafiğin yoğunluğunu iyi bilmekteyiz. Bu nedenle acil sağlık durumlarında hızlı ve etkin müdahalenin ilk prensibi, vaka yerine en hızlı şekilde ulaşmaktır. Hem ambulans araçlarımızı tüm muayene ve ekipman testlerinden geçiriyor, hemde ambulans ekibimize gerekli eğitimi ve bilgileri mutlaka veriyoruz. Umarız toplumumuzda ambulansın önemi biraz daha anlaşılır ve trafikte gerekli özen gösterilir. Toplum olarak bu konuda üzerimize düşen görevlerden kaçınmamalı ve daha çok bilinçlenmeliyiz.