Semt Pazarları Ambulans Hizmetini Zorlaştırıyor

Haftanın belirli günlerinde kurulan mahalle pazarları araç geçişini kapattığı için, ilk yardım hizmetlerinde gecikmelere yol açıyor. Ambulans ve ilk yardım hizmetleri hızlı ve etkin olmayı gerektiriyor. Bir acil sağlık aracı, acil ilk yardım hizmeti talep eden bir hasta ya da yaralıya en hızlı şekilde ulaşmak zorunda. Maalesef ülkemizde araç sürücülerin acil sağlık kuruluşlarının resmi araçlarına, trafikte yeteri kadar yol vermemekte. Bu durumda biraz daha bilinçli eğitim verilmesi, ileride bu tarz durumların azalmasına sebep olacaktır. Ayrıca trafikte araç sürücülerinin de, yoldaki uyarıları dikkate alması ve ilk yardım araçlarını tehlikeye sokmaması gerekir.

ambulans

Ne yazık ki, haftanın her günü bir başka mahallede semt ve halk pazarları kuruluyor. Doğrudan trafik geçiş güzergahı üzerinde kurulduğu için, ilk yardım araçları başta olmak üzere itfaiye ve asayiş araçlarının da geçişini zorlaştırıyor. Bir ambulans hastaya acil olarak ilk yardım müdahalesini yapabilmek için, hastaya en yakın yere hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşmak zorunda. Hasta ya da yaralı için gerekli ilk yardım ve sağlık  malzemelerinin, seri şekilde hastanın yanına getirilmesi gerekiyor. Hastaya ilk müdahale yapıldıktan sonra ise, yine en çabuk şekilde o hastanın bir an önce ambulans ile hastaneye ulaştırılması hayati bir önem taşımaktadır.

Alınacak Önlemler

Hastaya bir şekilde ambulans ve ambulans ekibi ulaşsa bile, hastanın acil sağlık ve ilk yardım aracına alınmasından sonrasında da bu geçiş sorunları olabiliyor. İster Sağlık Bakanlığı‘nın resmi aracı, ister de özel ambulans olsun, yolda ve trafikte meydana gelen aksaklıklar, hastanın daha geç hastaneye ulaşmasına neden oluyor. Bu nedenle semt pazarlarının trafiği aksatmayacak şekilde organize edilmesi gerekiyor. Hem kamuoyu, hem vatandaş, hem de devlet bazında, bu durumun gözden geçirilip yeni düzenlemeler yapılması gerekmektedir. Bu düzenlemeler daha sonra bir çok olumsuz durumun önüne geçecektir. 112 ambulans servisi arandığında, talep edilen ilk yardım araçlarının geçişine olanak verecek biçimde özel pazar alanlarına kurulması zorunlu hale getirilmesi gerekir. Aksi takdirde ambulans ve ilk yardım araçlarının dışında yine hızla müdahale etmesi gereken itfaiyenin de hizmet verebilmesi oldukça zorlaşacaktır.